Om oss

Om oss

TLS förser Sveriges och Norges värme- och vattenverk med mätutrustning. 

TLS är exklusiv importör i Skandinavien av Landis+Gyrs mätare för värme och kyla. Landis+Gyr är, och har varit, vår främsta och viktigaste samarbetspartner sedan starten av TLS år 2009.

Våra vattenmätare tillverkas i Kina och är mycket väl testade och godkända, både avseende MID och dricksvattengodkännande.

Vi är även exklusiv importör av stora ultraljudsmätare från Sonix samt temperaturgivare från Teletrans.

Samtliga våra mätare mäter med ultraljudsteknik.

Medarbetarna har mångårig erfarenhet av energimätning. TLS har kontor i Stockholm och Oslo. Vår ambition är att ge kunderna den absolut bästa servicen dygnets alla timmar.

TLS ägs sedan 1 juli 2018 av Addtech Nordic AB. Addtech är noterat på Stockholmsbörsen.

 

Kontakt

Hanna Filipsson

Order

+46 (0)73 808 03 83

hanna.filipsson@tls.se

Tommy Skeppstedt

Försäljningschef

+46 (0)73 523 52 96

tommy.skeppstedt@tls.se

Pernilla Mölller

Ekonomichef

+46(0)73 808 08 59

pernilla.moller@tls.se

Jonas Ljungdahl

Business Manager Efficio

+46 (0)73 523 52 97

jonas.ljungdahl@tls.se

Karin Ekström

Produktchef

+46(0)76 038 00 25

karin.ekstrom@tls.se

Jonas Karlsson

Säljare

+46 (0)72 452 78 50

jonas.karlsson@tls.se

Peter Tennhagen

VD

+46 (0)70 33 33 254

peter.tennhagen@tls.se

Kinnda Kino

Administration

+46 (0)8 400 208 45

kinnda.kino@tls.se

Bjørn Hansen

Säljare, Norge

+47 (0)93 068 495

bjorn.hansen@tls.se

Karta

spoton TLS Energimätning AB

Skeppsbron 32
SE-111 30 Stockholm

Vxl +46(0)8 400 208 45
Fax +46(0)8 400 208 46

E-post: info@tls.se

subway T-bana / Buss
Gröna eller röda linjen till Slussen
Gå 500 meter norrut till, Skeppsbron 32

Buss 2 samt 57 stannar vid hållplats Räntmästartrappan.

Parkering
Det finns två p-hus i närheten, Slussen (354 platser) och Slottsbacken (18 platser)